Borůvka (Vaccinium myrtillus L.)

Nať borůvky je velmi ceněnou drogou. Původem je malý keřík brusnice borůvky z Asie. Postupně se rozšířil a dnes roste borůvka prakticky po celé Evropě. Vyskytuje se také v severozápadní Americe a Asii. Keříky borůvky vytváří společně souvislý porost, tzv. borůvčí.

Keřík je opadavý a dorůstá výšky 30–50 cm, má malé oválné lístky cca 5 mm velké, plodem jsou malé modrofialové bobule. Bobule obsahují přírodní barvivo antokyan, jemuž vděčíme za obarvené zuby, ruce a oblečení do modrofialova a jen těžko se ho zbavujeme. Listy borůvky se hodí k přípravě přírodního bylinného čaje. Připravují se z nich i šťávy. Odvar se také využívá jako kloktadlo a k výplachům dutiny ústní. Zevně se používá odvar z borůvkového listí při kožních problémech. Borůvky snižují hladinu cholesterolu. Další pozitivní účinek je snižování tělesné váhy. Je vhodná pro ty, kteří se snaží shodit pár přebytečných kil. Borůvky obsahují ovocné cukry a tuky jen v minimálním množství. Plody Vaccinium myrtillus, napomáhají při léčbě řídké stolice, kdy ji viditelně zahušťují. Lze ji doporučit při průjmových stavech. Borůvky můžeme využívat i jako prevenci před rakovinou. Plody Brusnice chrání naše buňky před degenerací a volnými radikály. Je to skvělý antioxidant očišťující naše tělo, který prodlužuje náš život a zdraví. Borůvky jako takové zlepšují noční vidění a pozitivně působí na šeroslepost. Kdo chce vidět jako kočka, jí borůvky. Mezi blahodárné účinky samozřejmě řadíme zlepšení a posílení imunity, protistresové, uklidňující účinky a fakt, že je to jeden z nejlepších antioxidantů na světě. Borůvce též připisujeme močopudné a protizánětlivé vlastnosti, je vhodná pro lidi trpící otoky a záněty močových cest.

Nejprodávanější

Borůvka nať
Borůvka nať
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
Kód: SPS922M50
 
od 46 Kč
1 položek celkem
Borůvka nať
Tip
Borůvka nať
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
od 46 Kč / ks
Nať borůvky je velmi ceněnou drogou. Původem je malý keřík brusnice borůvky z Asie. Postupně se rozšířil a dnes roste borůvka prakticky po celé Evropě. Vyskytuje se také v severozápadní Americe a Asii. Keříky borůvky vytváří společně souvislý porost,
Kód: SPS922M50