Hořčice (Brassica nigra)

Hořčice setá je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jeden metr. Patří do čeledi Brassicaceae – brukvovité. Domovinou jí je jižní Evropa – oblast Středomoří a západní Asie. V dnešní době se pěstuje téměř po celém světě a je považována za významnou medonosnou rostlinu. Plodem je šešule obsahující žlutá semena, která jsou předmětem sběru. Dozrávají zpravidla ve druhé polovině srpna až na počátku září.

Hořčice bílá je využívána nejen v gastronomii, ale i v kosmetickém průmyslu. Na rozdíl od hořčice černé, která pochází z rostliny brukev černá (lat. Brassica nigra), je hořčice bílá pikantnější, zato jemnější a méně palčivá. Zajímavé je, že semena hořčice nejsou vůbec aromatická a jejich pikantnost se rozvíjí po nadrcení.

Už z historie se zevně obklady z hořčičného semínka aplikovala na hruď při kašli, nachlazení a k úlevě od zánětlivých chorob při revmatismu, dně, ischiasu, nateklých kloubech, arthritických bolestech, při osteoarthritidě, lumbagu, bolestech krku a kloubů. Při bolestech dolní částí zad, ztuhlého krku a ochablosti svalů se přikládají lidové "hořčičné náplasti", které obsahují rozemletá a nadrcená hořčičná semena. Obsahové látky uvolňují svaly a působí proti bolesti. Koupele s hořčičným práškem se doporučují při nachlazení, zánětech dýchacích cest a hlavních nebo vedlejších dutin, při asthmatu a migréně. Obsahové látky semen hořčice lokálně dráždí a podporují prokrvení tkáně.

 

Nejprodávanější

 • Řadit dle:
 • 2 položek celkem

Stránka 1/1

 • Hořčice bílá celá
  Hořčice setá je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jeden metr. Patří do čeledi Brassicaceae – brukvovité. Domovinou jí je jižní Evropa –...
  Dostupnost:Dostupné do 1 dne > 5 ks
  Kód:SPS1620M150
  Značka:Salvia Paradise
 • Hořčice černá celá
  Brukev černá je jednoletá samosprašná rostlina dorůstající výšky až 1,5 m. Domovinou jí je Středomoří, dnes je považována za kosmopolitně...
  Dostupnost:Dostupné do 1 dne > 5 ks
  Kód:SPS1571M100
  Značka:Salvia Paradise
Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.