Hořčice (Brassica nigra)

Hořčice setá je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jeden metr. Patří do čeledi Brassicaceae – brukvovité. Domovinou jí je jižní Evropa – oblast Středomoří a západní Asie. V dnešní době se pěstuje téměř po celém světě a je považována za významnou medonosnou rostlinu. Plodem je šešule obsahující žlutá semena, která jsou předmětem sběru. Dozrávají zpravidla ve druhé polovině srpna až na počátku září.

Hořčice bílá je využívána nejen v gastronomii, ale i v kosmetickém průmyslu. Na rozdíl od hořčice černé, která pochází z rostliny brukev černá (lat. Brassica nigra), je hořčice bílá pikantnější, zato jemnější a méně palčivá. Zajímavé je, že semena hořčice nejsou vůbec aromatická a jejich pikantnost se rozvíjí po nadrcení.

Už z historie se zevně obklady z hořčičného semínka aplikovala na hruď při kašli, nachlazení a k úlevě od zánětlivých chorob při revmatismu, dně, ischiasu, nateklých kloubech, arthritických bolestech, při osteoarthritidě, lumbagu, bolestech krku a kloubů. Při bolestech dolní částí zad, ztuhlého krku a ochablosti svalů se přikládají lidové "hořčičné náplasti", které obsahují rozemletá a nadrcená hořčičná semena. Obsahové látky uvolňují svaly a působí proti bolesti. Koupele s hořčičným práškem se doporučují při nachlazení, zánětech dýchacích cest a hlavních nebo vedlejších dutin, při asthmatu a migréně. Obsahové látky semen hořčice lokálně dráždí a podporují prokrvení tkáně.

Nejprodávanější

Hořčice černá celá
Hořčice černá celá
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
Kód: SPS1571M100
 
od 44 Kč
Hořčice bílá celá
Hořčice bílá celá
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
Kód: SPS1620M150
 
od 59 Kč
2 položek celkem
Hořčice bílá celá
Tip
Hořčice bílá celá
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
od 59 Kč / ks
Hořčice setá je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jeden metr. Patří do čeledi Brassicaceae – brukvovité. Domovinou jí je jižní Evropa – oblast Středomoří a západní Asie. V dnešní době se pěstuje téměř po celém světě a je považována za významnou
Kód: SPS1620M150
Hořčice černá celá
Tip
Hořčice černá celá
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
od 44 Kč / ks
Brukev černá je jednoletá samosprašná rostlina dorůstající výšky až 1,5 m. Domovinou jí je Středomoří, dnes je považována za kosmopolitně rozšířenou. Lodyha je vzpřímená, na konci bohatě větvená. Kvete drobnými žlutými kvítky od června do srpna. Plodem
Kód: SPS1571M100