Albície (Albizia julibrissin)

Albície hedvábná – Albizia julibrissin / He Huan Hua je stromem dorůstajícím do 10m výšky, opadavý. Její koruna je kruhová, široká a hustá. Kmen je hnědo – šedý, hladký. Větvičky mají jemně zelenou barvu. Olistí je sudozpeřené, přičemž jsou naproti sobě půlkruhovité, krásně zelené lístky zhruba o patnácti párech. Při vysokých teplotách nebo v noci, se lístečky uzavírají. Proto se rostlina někdy nazývá rostlinou spící, taktéž však pro své tlumící účinky. Sladce vonící květenství albície je velmi nápadné a pozoruhodné. Jemně růžovou barvu nosí dlouhé stopky, představující květ. Bylinka pochází z Asie, kde je hojně užívána. Do Evropy byla poprvé přivezena šlechticem Filippem degli Albizzim, po kterém nese své jméno.

Albizia julibrissin se na zahradách nepěstuje jen pro svoji krásu a vznešenost. Nejznámější vlastností je působení na CNS (centrální nervový systém). Velmi dobře se He Huan Hua osvědčila jako pomocník při nadměrném stresu, stavech úzkosti, nervozity, nespavosti, podrážděnosti ale i jako ingredience do čajových směsí na podporu paměti. Ne nadarmo je nazývaná nemunoki neboli spící strom. Při silném slunci, za deštivých dnů, ale i v noci albície zavírá své květy. Napovídá nám, že odvar z její chlouby napomůže s nespavostí a se špatným usínáním. Má antidepresivní účinky. Spánek prohloubí a nechává mysl i ducha odpočinout, zahání noční můry. Albície hedvábná je využívána na otoky (působí proti jejich vzniku a zmenšuje již existující), při rekonvalescenci podvrknutí i na zlomeniny, kdy působí jako analgetikum, tedy látku tlumící bolest.

Nejprodávanější

Albície květ
Albície květ
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
Kód: SPS474M30
 
od 149 Kč
1 položek celkem
Albície květ
Tip
Albície květ
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
od 149 Kč / ks
Květy albície jsou zpracovány v potravinářském standardu, avšak dle nařízení EU 2015/2283 nesmí být albície použita jako potravina či doplněk stravy. Albícii dodáváme pouze jako surovinu k vnějšímu použití a k dalšímu zpracování (např. v kosmetice).
Kód: SPS474M30