Achiote (Bixa orellana)

Achiote je amazonský strom dosahující výšky 5-10 metrů. Jeden malý strom achiote dokáže vyprodukovat až 270 kg plodů. Tyto plody achiote jsou nejedlé, srdcového tvaru, uvnitř skrývající množství semen. Každé semeno je pokryto červenavým semenným míškem, který je zdrojem žluto-oranžového barviva.

Užívanou částí rostliny jsou především listy. Z těch se připravují nálevy, obklady či tinktury. Achiote užívají domorodé kmeny indiánů mezi jiným i proti uštknutí hady, se výborně uplatní také v našich podmínkách. Zkušenost lidových léčitelů jim totiž přisuzuje schopnost působit na nervovou i trávicí soustavu a zbavit tělo nejrůznějších zánětů.

Tradiční dávkování: 8 - 10 listů (cca 5 g) sušiny vložíme do1 litru studené vody a přivedeme k varu. Povaříme zhruba 5 min a scedíme, popíme 3 x denně 1 šálek.

Kontraindikace: Vzhledem k nejasnému působení na metabolismus cukrů (hypoglykemický i hyperglykemický efekt) se nedoporučuje diabetikům! Údaj o možné kontrakci děložního svalstva vylučuje užití těhotnými ženami. Vedlejší účinky nejsou popisovány. Není vhodné pro děti do tří let.

Nejprodávanější

Achiote - Bixa orellana
Achiote - Bixa orellana
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
Kód: SPS244M50
 
od 149 Kč
1 položek celkem
Achiote - Bixa orellana
Tip
Achiote - Bixa orellana
Dostupné do 1 dne (>10 ks)
od 149 Kč / ks
Achiote - Bixa orellana Achiote (lat. Bixa orellana) je strom dosahující výšky 5–10 metrů. Jeden malý strom achiote dokáže vyprodukovat až 270 kg plodů. Tyto plody achiote jsou nejedlé, srdcového tvaru, uvnitř skrývající množství semen. Každé semeno je
Kód: SPS244M50