Ginkgo (Ginkgo biloba)
Jinan dvoulaločný známý také pod názvem ginkgo biloba je opadavý strom, jehož pozitivních účinků na lidský organismus využívali již ve starověké Číně. Jedná se o jednu z nejstarších rostlin naší planety (na Zemi rostla již v době dinosaurů) s velmi vysokou odolností vůči nepříznivým okolním vlivům. V Číně je užívána jako lék již 5 tisíc let. O její váženosti svědčí i statut národního stromu Číny. Ve fytoterapii je užívanou částí list.
Základním účinkem ginkgo je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a podpora průtokových vlastností krve (vasodilatace). Jinan dvoulaločný umožňuje prokrvení i těch nejmenších žilek v celém organismu a tím přenos důležitého kyslíku a glukózy. Následkem je dostatečné prokrvení mozku, což má vliv na všechny kognitivní funkce jako jsou paměť, schopnost porozumět, vyjadřovat se, koncentrovat se a řešit problémy.
V čínské medicíně se po staletí ginkgo podává k léčbě oběhových potíží, při astma bronchiale, tinitu, vertigu, omrzlin a při zhoršení kognitivních schopností a senility. Lidoví léčitelé doporučují ginkgo při sexuální dysfunkci, při duševní úzkosti po chemoterapii, při vysokém krevním tlaku, roztroušené skleróze a sezónní depresi.